ZASTĘPSTWA

WAŻNE INFORMACJE

CERTYFIKATY


 
 

Akcja ''Wędrująca książka''

Samorząd Szkolny rozpoczął akcję pt. „Wędrująca książka”. Akcję wspiera biblioteka szkolna.

<<Więcej informacji>>

O naszym patronie

O naszym patronie gen. Wł. Andersie możesz poczytać w bibliotece.

Nowe filmy w bibliotece

Dysleksja - film opowiada historie dzieci w różnym wieku i z różnym rodzajem dysleksji rozwojowej pokazując ich życie i perypetie związane z nauką i egzystencją w społeczeństwie szkolnym. Uwzględnia również to jak duży wpływ na ich postrzeganie świata mają nauczyciele, którzy mogą bardzo dużo zrobić aby te dzieci ochronić poprzez okazanie zrozumienia i dostosowanie wymagań stawianych uczniom. Film kierowany jest do dzieci, młodzieży, rodziców, pedagogów i terapeutów. Do udziału w nim zaproszono pedagoga – terapeutę, który objaśnia problem dysleksji oraz podpowiada jak sobie z nim radzić.

Dręczyciele - co trzeci nauczyciel z powodu mobbingu i dręczenia przeżywa codziennie chwile zagrożenia połączone czasami z totalną bezradnością. Opowiadają o tym nasi bohaterowie, nauczyciele – wychowawcy, pedagog i dyrekcja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bytomia. Mówią o agresji słownej i czynnej jakiej sami doświadczyli w swojej pracy zawodowej. Z filmu dowiemy się również skąd bierze się tyle negatywnych emocji wśród uczniów, co wywołuje te uczucia i jak sobie z nimi radzić. Grono pedagogiczne dzieli się wskazówkami, jakie sami stosują w pracy i co im pomaga w kontakcie z trudnymi uczniami. Po obejrzeniu filmu uczeń przekona się, że nie warto przeszkadzać nauczycielowi w prowadzeniu lekcji! Że chamstwo i popisy źle się kończą! Młody widz zobaczy i usłyszy opowieść tych, którzy zachowując się niewłaściwie – łamali prawo i ponoszą teraz tego konsekwencje. Do udziału w filmie zaprosiliśmy Hannę Kubicę – pedagoga szkolnego i mediatora sądowego, która, w osobnej części filmu przeznaczonej tylko dla nauczycieli, daje nam receptę na budowanie dobrych relacji z uczniami, ostrzega przed podejmowaniem niewłaściwych kroków, definiuje zagrożenia i ich źródła pochodzenia. Radzi jak unikać aktów agresji, coraz częściej pojawiających się w naszych szkołach.

Dopalacze - film przestrzega przed sięganiem po produkty zawierające substancje psychoaktywne, jakimi są dopalacze. Przedstawia historie młodych ludzi, którzy kierowani ciekawością, bądź chęcią przypodobania się towarzystwu spróbowali dopalaczy. Patrycja, Marcin, Tomek i Bartek opowiadają: jak szybko doświadczyli uzależniającej siły dopalaczy, jak łatwo zapomnieli o swoich celach w życiu i zaczęli staczać się na dno.

Anoreksja - film przedstawia prawdziwą historię kiedyś pięknej dziewczyny, która zatraciła się w pogoni za idealną sylwetką. Pokazuje nieodwracalne skutki choroby i uświadamia nam, do czego doprowadza anoreksja i jakie spustoszenie sieje w organizmie.
W objęciach sekty - w filmie przedstawiono prawdziwą historię młodej zdolnej dziewczyny, która trafiła do organizacji w wieku szesnastu lat. Anna mieszkała w ośrodku pięć lat. Opowiada, jak sekta przejęła kontrolę nad jej życiem, pozbawiając ją przy tym ludzkiej godności. Jej wstrząsająca historia jest ostrzeżeniem dla wielu młodych ludzi, poszukujących własnej drogi życiowej.

Palenie - film ukazuje negatywny wpływ papierosów na ludzkie życie. Poznajemy w nim wypowiedzi nie tylko lekarzy specjalistów, ale również pacjentek, u których wieloletnie palenie spowodowało poważne problemy ze zdrowiem. Pozytywnym przykładem jest Rahim – polski artysta i producent hip-hopowy, któremu po 12 latach udało się rzucić palenie. Skorzystaj z ich doświadczenia życiowego. Zastanów się. Czy warto sięgać po tego pierwszego papierosa? Czy warto palić dla towarzystwa? Czy naprawdę chcesz tak zatruwać swój organizm?
Piłem i brałem - w filmie przedstawiono prawdziwą historię młodego, inteligentnego i bystrego chłopaka, który przez brawurę w wieku trzynastu lat zasmakował alkohol i narkotyki. Tomek opowiada o początkach i konsekwencjach uzależnienia.

Wpadka - w filmie przedstawiono prawdziwą historię młodej, zdolnej i ambitnej studentki prawa, która zaszła w ciążę, mając niespełna piętnaście lat. Paulina opowiada o swoich uczuciach; lęku, strachu, samotności, braku wsparcia i tolerancji wśród otaczających ją ludzi.
Mobbing – film przedstawia sytuacje, do których dochodzi w większości polskich szkół. Prześladowanie, wyśmiewanie i poniżanie, to codzienność, z jaką przychodzi się zmierzyć wielu uczniom. Zainscenizowane w filmie sytuacje i rozmowy uczniów z pedagogiem uświadamiają: jak wygląda zjawisko mobbingu w szkole, jak bardzo cierpi osoba, która jest ofiarą prześladowań i jak może to wpłynąć na jej dalsze życie oraz co można zrobić, aby jej pomóc.

Agresja - film ukazuje problem wzrastającej skłonności do agresywnych zachowań wśród młodzieży. Poznajemy w nim doświadczenia 14-letniej Sandry i 20-letniego Piotra, w których życiu przemoc obecna jest na co dzień. Ich wypowiedzi uświadamiają, jak brutalnymi prawami rządzi się świat młodego człowieka, skąd bierze się agresja i jak łatwo stać się jej ofiarą.
Zgrana klasa - jak stworzyć zgrany, lubiący się wzajemnie i otwarty na działania społeczne zespół? Jak kształtować dobre relacje między uczniami? Jak sprawić, aby każdy w grupie czuł się bezpiecznie i odnalazł własne miejsce? Jak ważny jest wzajemny szacunek i akceptacja? Bohaterowie filmu – uczniowie 2 klasy Gimnazjum w Chorzowie uznani za najbardziej zgraną klasę w szkole wypowiadają się na temat atmosfery panującej w ich grupie. Młodzi ludzie pokazują, jak istotne są: wzajemne wsparcie, zrozumienie, tolerancja, uczciwość i zaufanie oraz podejście samego wychowawcy.


Zaplątani w sieć: happy slapping - filmowania aktu przemocy wcześniej specjalnie zainicjowanego. Nagrany materiał - najczęściej film lub zdjęcia danej osoby w kompromitującej dla niej sytuacji, ośmieszającej ją i poniżającej, rozpowszechniane są później w Internecie. Do płyty dołączone są scenariusze lekcji.

Zaplątani w sieć: cyberbullying - formy przemocy psychicznej wykorzystującej Internet (blogi, fora, portale społecznościowe) do publikowania obraźliwych treści, zdjęć, komentarzy dotyczącej danej osoby. Do płyty dołączone są scenariusze lekcji.

Zaplątani w sieć: sexting - fotografowania się młodych ludzi nago lub w erotycznych pozach, a następnie rozpowszechniania tych zdjęć przez publikowanie tych zdjęć w Internecie. Do płyty dołączone są scenariusze lekcji.