Jak dbać o kwiaty?

Róże. Końce pędów należy rozszczepić ostrym nożem lub usunąć z nich korę, co ułatwia pobieranie wody. Dobre rezultaty uzyskuje się także dzięki wstawieniu końców pędów do gorącej wody na kilka sekund. Można nawet w ten sposób ożywić lekko przywiędłe róże. Zakwaszenie wody „szczyptą kwasu cytrynowego ułatwia pędom pobieranie wody i zwiększa trwałość róż tak twierdzi poczta Łódź kwiatowa.


Słonecznik. Po ścięciu należy usuwać jak najwięcej liści. Im mniej liści na pędzie, tym wolniej więdną kwiaty. Wstawienie słoneczników do ciepłej wody (4O-45°C) zwiększa turgor roślin. Jeżeli pędy nie mogą utrzymać zbyt ciężkich kwiatów, należy wbić do środka pędu drut aż do podstawy koszyczka.


Strelicja. Trwałość strelicji można przedłużyć przez dodanie szczypty kwasu cytrynowego do wody. Nowe, rozwijające się w kwiatostanie kwiaty strelicji po ścięciu nie są w stanie wyjść z czółenkowatej pochwy, obniża to wartość dekoracyjną rośliny. Aby te rozwijające się kwiaty wydobyć na zewnątrz, trzeba zanurzyć cały kwiatostan w wodzie o temperaturze pokojowej na 20 minut, a następnie włożyć kciuk do zamkniętej pochwy i przez szparę delikatnie wysunąć kwiaty. Następnie równie delikatnie trzeba oderwać cienką, białą błonkę oddzielającą każdy kwiat. Kwiatów strelicji nie należy trzymać w zbyt chłodnych pomieszczeniach lub w zbyt zimnej wodzie.

Tulipan. Rośliny po ścięciu należy głęboko, aż po kwiat, wstawić do zimnej wody i pozostawić na noc. Kropla rozpuszczonej stearyny wpuszczona ostrożnie do wnętrza kwiatu w miejscu, gdzie płatki łączą się z dnem kwiatowym zapobiega nadmiernemu rozchylaniu się płatków i ich przedwczesnemu opadaniu.


Złocień. Im więcej liści na pędzie, tym lepsza jest trwałość kwiatów. Dolne liście należy usunąć, aby nie zanurzały się w wodzie. Jeżeli podstawa pędu jest silnie zdrewniała, to pobieranie wody przez pęd jest utrudnione. Należy wówczas odciąć najbardziej zdrewniały odcinek pędu. Na trwałość kwiatów korzystnie wpływa zanurzanie końców pędów w gorącej wodzie (80-90°C) na 60 sekund. Dotyczy to zwłaszcza złocieni wielkokwiatowych, o silnie zdrewniałych pędach. Dzięki wstawieniu do gorącej wody można ożywić nawet częściowo zwiędnięte kwiaty. Wodę w wazonach trzeba zmieniać co 2-3 dni i każdorazowo przycinać końce pędów.